EGD Başkanı Sarılarlı: ‘’BİK’e başvuru yapıldı’’

“Edirne’deki vasıflı gazeteler kendi aralarında anlaşırlarsa alt vasıflık yolunu seçerek, her gün 2 gazete yayın yapabilir’’

Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, son günlerde etkisini ülkemizde de iyice artırmaya başlayan Koronavirüs dolayısıyla tüm sektörler gibi yerel basınında olumsuz etkilendiğini ifade ederek, ‘’Bu konuda Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na (TGK) dernek olarak daha önce yaptığımız kongrelerin ertelenmesi talebi vardı. Bu konuda resmi girişim yapılmasına ihtiyaç kalmadan devletimiz tarafından alınan kararla genel olarak tüm kongrelerin ertelenmesine gidildi. Son olarak biz ve konfederasyonumuza bağlı derneklerden gelen istekler üzerine Basın İlan Kurumu’na bu zor dönemin en az zararla atlatılmasına olanak sağlanması için başvuru yapıldı’’ dedi.

TGK’nın bütün dünyada olağanüstü önlemlerin alındığı Koronavirüs vakasıyla ilgili olarak, hazırladığı öneri paketinin dün Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran’a iletildiğini bildiren Sarılarlı, şunları kaydetti:

‘’TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı’dan edindiğim bilgiye göre, bu öneriler Pazartesi günü BİK Yönetim Kurulunda ele alınacak. Bu olağanüstü dönemde satış ve özel haber gibi konularda zorlama olmayacağı konusun da gündeme geldiğini öğrendik. Özellikle BİK Yönetim Kurulu’nda görev yapan Çorumlu gazeteci arkadaşımız Şevket Erzen’in yerel basının lehinde olacak kararlar alınmasına katkı yapacağına inanıyoruz.

Bu arada, TGK tarafından Cumhurbaşkanlığı’nın aldığı önlemler paketine medya sektörünün alınması konusunda da çalışma başlatıldı.

Talep edilen konular şöyle; vergi borcu sorgulaması kaldırılmalı, Anadolu Ajansı’nın 3 ay süreyle yerel basından abone ücreti almaması, RTÜK paylarıyla, Türksat kirasının alınmaması veya ertelenmesi, kiranın Türk lirasına çevrilmesi, sigorta ve muhtasar ödemelerinin 3 ay ertelenmesi, 3 aylık kısa çalışma ödeneği çıkarılması. (Bu yönde karar alındı)’’

Alt vasıflılık konusu

Yerel gazetelerin günlük olarak, belli sayıda gazeteyi yayınlayıp, satma sorumluluğunun olduğunu hatırlatan Sarılarlı, ‘’Bu zor süreçte insanlar bırakın gazete satın almayı, evlerinden bile çıkmaya korkuyor. Abonelik hizmetleri, haber bulma gibi konularda eskiye göre daha zor hale geldi’’ dedi.

Böylesine olağanüstü dönemde bazı tedbirlerin alınabileceğini ifade eden Sarılarlı, şunları kaydetti:

‘’Zor günleri atlatmak adına dernek başkanları ile görüşüp, haberleşiyoruz. Yerel basın mevzuatını iyi bilen ve tecrübesiyle yol gösteren arkadaşımız Mustafa Arslan’ın önerisi ilginç. Geçtiğimiz yıl Karaman’da hayata geçirdikleri çalışmayı örnek veriyor. Vasıflı gazetelerin asgari kadrolarında 4 fikir işçisi bulunduğunu ve asgari 200 satış ve yüzölçümü itibari ile alt vasıflı gazetelerden daha fazla yüzölçümüne sahip olmak durumunda olduklarını hatırlatan Arslan, gazetelerin bir araya gelerek alt vasıflılık yolunu seçerek, daha az satış ve daha az yüzölçümüne geçmiş olmakla birlikte daha önemlisi günlük yayın yerine haftalık yayına geçtiklerini vurguluyor.

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.